Ceny v Bulharsku

pláž ve Varna

pláž ve Varna

Chystáte-li se do Bulharska, jistě vás bude zajímat, jaká měna zde platí a ceny za zboží a potraviny. Je totiž důležité vědět, že ačkoliv je Bulharsko členem Evropské Unie, nemá jako oficiální měnu Euro. V Bulharsku je platidlo používá leva (BGN) a drobné mince se nazývají stotinky. Jedna leva je 100 stotinek. V ČR jen stěží seženete bulharskou levu v běžných směnárnách, neboť tato měna je značně neatraktivní. Jedna leva má kurz přibližně 14 Kč.

V Bulharsku není draho

Obecně lze říci, že ceny v Bulharsku se příliš neliší od ČR. Některé potraviny jsou dokonce levnější, jiné zase dražší. Například chleba pořídíte za necelou levu. Velmi levné jsou také salámy a téměř všechny uzeniny. Do jedné levy zaplatíte také za máslo, jogurty či těstoviny.

Jistě si rádi dopřejete kopeček dobré zmrzliny nebo se svlažíte pivem. Oboje vás bude stát přibližně 0,5 leva. Obavy nemusíte mít ani z restaurací. Zajít si na oběd nebo na večeři do restaurace vám neudělá vítr v kapse, jako například v Itálii. Můžete tak ochutnat místní speciality za ceny, které se podobají těm našim. Například za oběd pro jednu osobu zaplatíte za oběd přibližně 100 Kč. Draho není ani v prestižních letoviscích, kterými jsou například Sozopol, Zlaté Písky a Sluneční pobřeží. Nejdražším a nejluxusnějším letoviskem je Albena.

Kde si vyměnit leva?

Jak už jsme psali výše, v tuzemsku levu nesměníte snadno. Doporučujeme raději vzít s sebou Eura, která v Bulharsku směníte v každé bance za tamní měnu. Je to nejjednodušší a nejvýhodnější řešení. Směnárny najdete v hlavních turistických centrech snadno, například ve Zlatých Píscích, na Slunečním Pobřeží, v Burgasu. Lze říci, že na ně narazíte prakticky všude, v hotelu, na ulici. Rozdíly v kurzech mohou výt značné, proto si vždy zjistěte, kde je nejvýhodnější směnný kurz. Nejlépe vám poradí hotelový delegát.

Nenaleťte pouličním obchodníkům, kteří vám budou nabízet výměnu peněz za výhodný kurs. Tito obchodníci si často naúčtují vyšší poplatek, než v bance a někteří dokonce vymění turistům falešné bankovky. Zkrátka spoléhejte pouze na banku nebo směnárnu.

Kolik peněz s sebou do Bulharska?

Hodně záleží na tom, zda máte plnou penzi nebo třeba jen snídani. Obecně lze říci, že 150 Euro na osobu na týden by mělo bohatě stačit. Pro jistotu si s sebou vezměte mezinárodní platební kartu.