Bulharsko autem

cesta do Bulharska

cesta do Bulharska

Toužíte vyrazit do Bulharska, ale nechce se vám platit za letenku, nebo zkrátka jen neholdujete letecké dopravě? Můžete jet autem. Má to samozřejmě řadu výhod, nemusíte zvažovat co vše sbalit k moři, ale prostě vezmete vše na co si vzpomenete. I když se může zdát, že je Bulharsko poměrně vzdálené, do Bulharska to není tak náročná cesta. Většina turistů sem míří letadlem, protože je to rychlé a pohodlné. Cesta po vlastní ose však má také své výhody. Jak se dostat do Bulharska autem a na co byste se měli připravit?

Cesta z ČR do Bulharska činí přibližně 1100 km. Nejkratší cesta je z Moravy do Sofie, přibližně 900 km, ovšem dalších 350 km připočtete cestu k moři. Z Prahy do Burgasu je to mnohem dále, přibližně 1400 km. Bulharsko není tak blízko, jako Chorvatsko a Itálie, přesto tuto cestu lze zvládnout autem (minimálně dva aktivní řidiči na střídání).

Jestliže se rozhodnete jet k Černému moři vlastní dopravou, autem z ČR vede nejlepší cesta po dálnicích směrem na Slovensko, Maďarsko, Srbsko směrem do hlavního města Bulharska – Sofie. Poté se můžete vydat po nově opravené dálnici, která vede do Burgasu (mezinárodní letiště a jedno z největších bulharských měst), Varny, Slunečné Pobřeží, Zlaté Písky či další menší letoviska.

Trasu můžete vybrat buď před Srbsko, nebo Rumunsko. Je to stejně daleko, co se ujeté vzdálenosti týče. Rozdíl je však v podílu rychlostních silni a dálnic na trase. V Srbsku pojedete převážně po dálnicích a rychlostních silnicích, v Rumunsku je dálnice jen přibližně 100 km. Cesta přes Srbsko je tedy mnohem oblíbenější a většina řidičů jí dává přednost. Na druhou stranu, Srbsko není v Evropské Unii, což s sebou nese klasické celní a pasové procedury.

Pokud do Bulharska poletíte a chcete jej projet po vlastní ose, můžete si zapůjčit auto přímo tam. Půjčovny se nachází ve velkých městech (Burgas, Varna, Sofie) a cena za půjčení vozu na jeden činí přibližně 20 Euro. Jestliže si jej půjčíte na delší dobu, můžete značně ušetřit.

Kolik vás bude cesta do Bulharska stát? Benzín je všude téměř stejně drahý, je tedy třeba počítat s tím, že za benzín zaplatíte cestou tam i zpátky přibližně 6 tisíc korun. Další náklady představují povinné dálniční poplatky, které zaplatíte v Maďarsku, na Slovensku i v Bulharsku. Vyjdou přibližně na 1000 Kč. Výše těchto poplatků se každoročně mění. Je tedy lepší si před cestou zjistit přesnou částku.

Také si můžete dovolenou prodloužit a vzít to přes Chorvatsko a otestovat i chorvatské pláže. Hledáte levnou a dostupnou last minute dovolenou v Chorvatsku? Zkuste to u nás.

Pár postřehů: